Zenit Petersburg vs Anderlecht 23.02.2017

Zenit Petersburg vs Anderlecht este intr-adevar inca o partida in care Mircea Lucescu mai sustine un examen de maturitate in fotbal. Abia este de putin timp la carma echipei din Rusia si este presat de conducerea clubului sa obtina cel putin o calificare in faza optimilor de finala ale competitiei Europa League. Daca doriti sa asistati la acest examen va invitam ca de la ora 20:00 sa va asezati in fata micilor ecrane si sa urmarti partida de capatai a lui Lucescu, Zenit Petersburg vs Anderlecht.

Zenit Petersburg este in mare dificultate pe teren propriu in returul partidei de Europa League. Are de recuperat doua goluri fara ca oaspetii sa marcheze pentru a impinge partida in prelungiri si a mai spera la o calificare asa cum doreste conducerea clubului. In partida cu echipa belgiana, gazdele pleaca din pozitia de favorita insa Lucescu trebuie sa gasesca o solutie viabila de inlocuire a celor 3 jucatori accidentati si sa puna presiune constanta la poarta oaspetilor pentru a inscrie cat  mai rapid cel putin cele doua goluri necesare pentru a merge in prelungiri.

Anderlecht este oarecum la adapostul celor doua goluri marcate in partida tur si va incerca pe cat posibil sa conserve acest rezultat. La ei problemele de lot par sa fie minore, avand doar doi jucatori accidentati care au sanse mari de a revenii pana la ora meciului. In plus au si un moral bun dupa ce au invins si in  campionat cand antrenorul acestora a odihnit o mare partde din lotul de baza. Antrenorul acestora spera sa marcheze si ei cel putin un gol pentru a simplifica ecuatia calificarii.