Waratahs pierde în final frenetic, Forța bine bătută

Highlanderii s-au opus unei lupte tardive de a secera mai multe dureri asupra NSW Waratahs intr-un thriller Super Rugby intre campionii din 2014 si 2015. Dupa ce a incheiat defensiva titlurilor NSW cu un triumf de 35-17 in ultima instanta A semifinalelor de an, Highlanderii s-au întors la stadionul Allianz, pentru a nega jocul Waratahs 30-26 într-o întâlnire frenetic atacantă. Făcând din nou Anglia: de la zero la Cupa Mondială la eroii șase națiuni în cinci luni | Robert Kitson Citeste mai mult

Highlanders a condus 30-0 in mijlocul a doua jumatate inainte de patru incercari in 15 minute pentru Waratahs – un hat-trick pentru inlocuirea nr.8 Jed Holloway si unul pentru a rezerva propulsoare Tom Robertson – a stabilit un finisaj de tribunal. În realitate, totuși, Waratahs-ul a lăsat fuga prea târziu, cu Highlanders întotdeauna având măsura lor. Înfrângerea a urmat un 32-15 Derby-uri pentru Brumbies și lasă Waratahs în pericol grav de a pierde legătura cu liderii de conferințe neînvins de Australia. Rezultatul deoparte, mai mult de o preocupare pentru antrenorul Waratahs Daryl Gibson a fost modul în care Highlanders depășit partea lui în practic Fiecare fațet, începând cu scrum și terminând cu finisarea clinică, pare să aibă meciul încheiat cu pauză. Până când au condus cu 30-0 mai devreme în a doua jumătate, Highlanderii au urcat 50 de puncte fără răspuns față de Tahs de la sfârșitul lui 17-15 în calificările finale finale din 2015 în Sydney.

După Fiind în imposibilitatea de a transforma presiunea timpurie în puncte, Waratahs au fost făcute să plătească.Pocock re-semne cu ARU și Brumbies, dar va lua pauză de studiu în 2017 Citește mai mult

Din victorie linie, Highlanders centru Rob Thompson A taiat-o direct in picioare, ridicand in picioare prostituata lui Tolu Latu, inainte de a trage o minge scurta spre extrema Ryan Tongia, care a atins in jos posturile. Lima Sopoaga a transformat si apoi un minut de penalizare de 18 minute a impus pe Highlanders La un avans de 10-0. Un batjocorit de la Waratahs No.8 Wycliff Palu a înzestrat pe cei de la Highlanders pentru a doua încercare – cu Liam Squire, cu o viteză îndelungată, iar brusc a fost 17-0 după 28 de minute. Flanker Elliot Dixon a extins conducerea vizitatorilor la 22-0 cu cel de-al treilea 5-pointer al Highlanders chiar înainte de pauză și a apărut lumini pentru Waratahs când a marcat din nou de la Ben Smith Crossfield lovitură la scurt timp după interval. Dar după un gol de Sopoaga picătură a dat Highlanders tampon lor 30-0 la Marcajul de 55 de minute, titularii au mers la culcare. “Din păcate, răzbunarea târzie a lui Waratahs nu a fost de ajuns.” E înapoi la planșa de desen “, a reafirmat căpitanul Waratahs Michael Hooper, a cărui echipă se confruntă în continuare cu Queensland Reds din Brisbane într-o aventură care trebuie câștigată în săptămâna de duminică.Facebook Twitter Chris Eves de la Pinterest Hurricanes este abordat de Dane Haylett-Petty de la Forța Vestică în timpul întâlnirii din cadrul rundei 4 Super Rugby.Foto: Ross Setford / AAP

Anterior, uraganele s-au intors de la prima jumatate a balonului pentru a depasi forta occidentala 41-6 in Palmerston North. 19 a câștigat peste Blues, Hurricanes părea crud în prima repriză, dar a fost concediat pentru a alerga în cinci secunde în a doua jumătate încearcă să câștige câștigul punctului bonus. Hurricanes a avut cele mai bune de schimburi timpurii, ci doar Nu au putut transforma avantajul lor în teritoriu și posesie în puncte de pe board.Perfect Brumbies refuză să se rătăcească, în ciuda victoriei a treia dreaptă Citește mai mult

Passes drifted înainte și erorile de manipulare s-au dovedit costisitoare, James Marshall, Victor Vito și Ardie Savea, Hurricanes au rămas fără goluri după 20 de minute. Dar, în cele din urmă, presiunea a fost spulberată în minutul 25, întorcându-l pe Dane Coles, după ce Hurricanesul a ocolit trei puncte Colțul.

Forța nu a avut nici un răspuns la o mutare bine făcută Partea frontală a liniei și Coles a sărbătorit primul său joc al sezonului după ce a depășit hamstring și niggles vițel cu încercarea sa de șapte Super Rugby. Beauden Barrett a adăugat extras, și uraganele arăta mai confortabil cu un 7- 3 conducând care a extins la 10-3 după ce Barrett a executat o altă pedeapsă chiar pe fluierul de pauză. Forțând cinci-opt Peter Grant a redus diferența cu o altă penalizare la trei minute după re-start, dar uracii au arătat Pentru a fi lovit înapoi aproape imediat ca flanker Vaea Fifita a luat cu asalt atingerea stânga. Dar cu linia în vedere, Force fullback Dane Haylett-Petty a zburat în ultima secundă pentru a face încercarea de salvare. Forța a fost bine organizată în apărare, dar a plătit prețul pentru munca necorespunzătoare în atac în minutul 56, când TJ Perenara sa aruncat pe o minge liberă, la cinci metri de linia sa.

Încercarea lui Marshall a dat atingerea finală unei mișcări care a cuprins lungimea câmpului, deschizând porțile de apă Ca Perenara, Blade Thomson, liga transformă pe Ngani Laumape și Ardie Savea, toate traversate în ultimele 20 de minute.