V NHL ho nechtěli, nyní vede Rangers ve finále

BRATISLAVA. Kdybyste si prohlédli žebříčky nejbohatších klubů NHL za posledních dvacet let, tak v každém bude v první trojce figurovat New York Rangers.

Bohatý klub z nejlegendárnější haly Madison Square Garden však výsledky ani zdaleka nepatřil za toto období mezi smetánku. Často byl jen průměrným týmem.

Fanoušci si dělali posměšky zejména z politiky klubu, který proplácel své rozmazlené hvězdy. Od roku 2005 jim však svitla naděje, protože se do NHL rozhodl odejít ze Švédska brankář Henrik Lundqvist.

Ihned se zařadil mezi špičku a postupně se vypracoval na principy sázení u hokeje nejrespektovanějšími gólmana ligy. Úspěch i s Gáboríkem

Rangers však stále chyběl úspěch v play off.V roce 2012 se sestava, jejíž útok tehdy vedl Marián Gáborík, probojovala do finále konference. Tým se sehrál a prospělo mu, že despotického Johna Tortorellu vyměnil na začátku této sezóny mírnější Alain Vigneault.

Výsledkem jeho práce je první postup Rangers do finále NHL po dvaceti letech. Newyorský tým vyřadil Montreal 4: 2 na zápasy a právě Lundqvist má na postupu velký podíl. Proti Canadiens sice nechytal stále skvěle, ale v klíčových zápasech byl neprůstřelný. V rozhodujícím duelu si udržel čisté konto, jeho tým vyhrál 1: 0.

“Nikdy v životě jsem nebyl víc soustředěný na zápas jako dnes večer,” řekl New York Times brankář, který si zachytil dvě olympijské finále.Kromě zlata a stříbra z her má také dvě stříbra z mistrovství světa.

Vůbec ho nerozhodilo, že v předchozím zápase dostal od Montrealu z devatenácti střel čtyři góly. “Všichni jste se ptali, zda se otřesu po minulém zápase, ale já si ho vůbec nepamatuji,” mluvil s úsměvem zámořským novinářům Lundqvist.

Kritiky, kteří mu vyčítají, že v 32 letech mu chybí k absolutní špičce Stanley Cup, může už o pár týdnů umlčet. “Jsem tady devět let a je to pro mě první finále. Jsem velmi hrdý na náš tým, “dodal Lundqvist.

Brankář je v play off nejdůležitější, ale vítězný tým potřebuje vůdce iv útoku. Rangers ho našli na konci přestupního období. Přitom se neplánovali extra posílit. Pomohla jim k tomu nálada Martina St.Louise.

Maličký útočník, jehož nikdy nedraftovali do NHL, si vyžádal přestup z Tampy do Rangers. Mnoha tímto krokem překvapil. Přece jen byl tváří floridského týmu, za který hrál třináctou sezónu.

V jeho dresu se navzdory výškovému handicapu (má jen 173 cm) vypracoval mezi útočné hvězdy ligy a dovedl ho ik Stanleyho poháru. Zaslouženě byl kapitánem a jeho obrovská podobiznu zdobila jednu ze stran haly Times Forum.

St. Louis prožíval zdařilé období i nyní. V minulé sezoně vyhrál jako nejstarší hráč v historii kanadské bodování základní části NHL. Tento rok zas po zranění střelce Stevena Stamkose pomohl ke skvělému ročníku nováčkem Tylerovi Johnsonovi a Ondřeji Palata.Oba jsou kandidáty na nováčka roku.

Lightnings bojovali o vrchní příčky po základní části, ale St. Louis si vyžádal přestup. Ještě před ním stihl získat s kanadskou reprezentací zlato v Soči, přitom do původní nominace se překvapivě ani nedostal. K olympiádě mu pomohli až zranění spoluhráče.

Po podobném úspěchu touží iv Rangers. Začátky po přestupu byly těžké. Kritici vyčítali vedení klubu, že za osmatřicetiletého hráče sazky na Unibet obětovali dvě kola draftu a kapitána Ryana Callahana.

Jejich slova zdůrazňovaly i výkony St. Louise. Přišel však emocionální zlom, který ho opět neuvěřitelně nastartoval. Během druhého kola play off proti Pittsburghu mu zemřela matka. Narychlo odletěl domů do Montrealu, ale hned se vrátil zpět k týmu.Zatnul se a nastoupil na klíčový pátý zápas, když jeho tým prohrával v sérii 1: 3.

Ještě před ním měl k týmu motivující projev. “Vím, že kdyby tu máma byla, tak by chtěla, abych nastoupil,” řekl St. Louis. Spoluhráči mu to vrátili. Nejenže otočili sérii s favorizovaným Penguins, ale všichni ho přišli podpořit na pohřeb mámy.

V šestém zápase série vstřelil St. Louis vítězný gól a v rozhodujícím sedmém něj přihrál Brad Richards.

Hnacím motorem ofenzivy Rangers byl i proti Montrealu, když v šesti zápasech vstřelil tři góly, na dva přihrál a s třinácti body je nejproduktivnějším hráčem týmu v play off.

“Marty je největší pracant, jakého jsem kdy viděl.Když vstřelí krásný gól do horního rohlíku branky, tak se ani nedivím, protože v tréninku vyšle takových střel sto. Celému týmu je obrovským příkladem, “složil poklonu svému útočníkovi pro espn.com trenér Vigneault. New York Rangers Tým z originální šestky NHL Stanleyův pohár získal čtyřikrát, byl prvním z amerických klubů. Klub hrává v legendární Madison Square Garden na Manhattanu Rangers mají hodnotu více než 850 milionů dolarů. Dražší je v NHL jen Toronto.

zdroj: sázkové kanceláře na internetu