Ronnie O’Sullivan ajunge la Masters semi-finala cu Mark Selby câștiga

Ronnie O’Sullivan insistă că nu este încrezător în jocul său, în ciuda faptului că a bătut pe Mark Selby pentru a ajunge la semifinalele Maestrilor. O’Sullivan se întoarce pe scena mare după opt luni și A luptat pentru o victorie de 6-5 pe Mark Williams în prima rundă. Campionul mondial de cinci ori nu a fost niciodată în spatele unui câștig 6-3 pe Selby la Alexandra Palace, în nordul Londrei, pe care la terminat cu O deschidere incredibila. Patru pauze de peste 50 au ajutat O’Sullivan intr-un avans de 3-1 si o pauza de 100 a pus-o pe el cu 4-2 in acel interval.

Cel de-al șaptelea cadru a fost crucial și a făcut greșeli ca rezultat, dar a fost O’Sullivan care a trecut linia de sosire. Ronnie O’Sullivan se luptă cu Mark Williams pentru a ajunge la Masters sferturile de finală. Răpit de câștigarea celui de-al optulea cadru și sa uitat gata să facă 5-4 atunci când a compilat o pauză de 70. Dar O’Sullivan a curățat masa cu un 73 și va juca fie rivalul vechi John Higgins sau lumea Campion S Tuart Bingham în ultimele patru. Reflectând la eliberarea sa, O’Sullivan a declarat pentru BBC2: “A fost un bun primul roșu.Sub presiunea a fost bună, dar am fost niciodată de gând să refuze o lovitură.

„Eu nu mă simt grozav, dar eu încerc să mă puștiule că sunt încrezător. Nu vei câștiga acest turneu jucând negativ, jucând prost.Trebuie să încerc să găsesc ceva.“

O’Sullivan faimos numit Selby«torționarul»în autobiografia sa ca o referire la viteza omului Leicesters de joc.

Dar O“ . Sullivan a lăudat adversarul său după meciul de joi și a recunoscut că a judecat greșit Selby

cotata la worldsnooker.com, O’Sullivan a spus: „Mark este singurul jucător care poate câștiga turnee atunci când el nu este cel mai bun din cauza lui tactic el este incredibil de mare și el este cel mai greu jucător al meciului pe circuitul

„am urmarit toate meciurile lui în timpul Campionatului Regatului Unit și am dat seama cât de greu este să joace pentru fiecare adversar -. el e ca granitul.Am dat seama că nu joacă numai așa împotriva mea.

„Eu admir tenacitatea și voința lui de a câștiga, am respect masiv pentru el. Am avut un pic de pică și un ac de-a lungul anilor și eu l-am luat, probabil, personal, dar nu mai pentru că știu că e un mare jucător.“

Barry Hawkins este, de asemenea, până la ultimele patru după o victorie 6-2 asupra Mark Allen.

Allen, care a bătut campionul en-titre Shaun Murphy într-o singură rundă, a început strălucit cu un secol în cadru de deschidere.Hawkins a preluat controlul, cu un termen de patru cadre într-un rând și de atunci un meci împotriva fie Judd Trump sau Neil Robertson nu a fost niciodată pusă la îndoială.

În această săptămână a fost un progres pentru varsta de 36 de ani din Kent, care nu au mai castigat un meci la Masters.